سیستم های تحت شبکه

مدت زمان ضبط دوربین مداربسته هایک ویژن چقدر است؟

hikvision003.jpg

شاید این سوال برای مشتریان دوربین هایک ویژن به وجود بیاید که تا چند روز می توانند تصاویر دوربین های خود را ذخیره کنند و یا اینکه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته هایک ویژن چقدر است؟ در جواب باید بگوئیم که هیچ زمان مشخصی در این رابطه وجود ندارد. این زمان می تواند از یک روز تا چندین ماه باشد.

در این بین عوامل زیادی نیز وجود دارند که این ظرفیت ذخیره سازی به آنها بستگی دارد مانند میزان هزینه ای که شما برای سیستم مداربسته خود صرف می کنید. همچنین سایر عوامل مهم به همراه توضیحات در زیر آمده است:
هارد هایک ویژن
1. حجم و تعداد هارد مهمترین عامل در مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

مهمترین عامل در توانایی ذخیره سازی سیستم مداربسته هایک ویژن ظرفیت هارد دیسک(ها) است. هیچ دستگاه DVR یا NVR ای در دنیا همراه با حافظه داخلی فروخته نمی شود و شما باید برای آنها به صورت جداگانه هارد دیسک خریداری کنید. هرچه تعداد و ظرفیت هارد ها بیشتر باشد سیستم زمان بیشتری تصاویر را ذخیره می کند.
تعداد دوربین هایک ویژن
2. تعداد دوربین ها

اگر شما فرضا یک هارد 4 ترابایت و 6 عدد دوربین داشته باشید مدت یک هفته (فرضی) ضبط می کند ولی اگر تعداد دوربین ها دوبرابر شود به هاردی با ظرفیت بالاتر نیاز خواهید داشت. پس هرچه تعداد دوربین ها بیشتر شود به تعداد هارد با ظرفیت بیشتری نیاز خواهید داشت.
رزولوشن دوربین هایک ویژن
3. کیفیت دوربین ها

دوربین های hivision دارای کیفیت تصویرهای مختلفی مانند HD، FULL HD، 4K و … هستند که انتخاب هر کدام از آنها در میزان فضایی که از هارد اشغال می کنند تاثیرگذار است. برای مثال اگر شما ده عدد دوربین HD هایک ویژن با هاردی با ظرفیت مشخص داشته باشید و چنانچه برای مثال مدت زمان ذخیره سازی آن تا یک ماه باشد این مدت در مورد دوربین های FULL HD به کمتر از یک ماه کاهش می یابد. پس هرچه کیفیت و رزولوشن دوربین هایک ویژن بیشتر باشد طبیعتا فضای ذخیره سازی شما هم زودتر پر می شود.

4. حالت ضبط

دستگاه های DVR هایک ویژن دارای حالت های ضبط متفاوتی هستند. متداول ترین حالت ضبط حالت Continues یا مداوم است که به صورت بی وقفه ضبط می کند. حالت دیگر حالت Motion Detection هایک ویژن است. دستگاه در این حالت زمانی شروع به ضبط می کند که از جلوی دوربین شیء متحرکی عبور کند. طبیعتا در این حالت به خاطر اینکه ضبط در زمان های ورود شیئ متحرک انجام می شود، فضای ذخیره سازی دیرتر تمام می شود، به ویژه اگر دوربین در محیط هایی با رفت و آمد محدود نصب شده باشد.
فریم دوربین هایک ویژن
5. تعداد فریم در ضبط

همانطور که می دانید هر یک ثانیه تصویر زنده از 25 فریم تشکیل شده است. در تنظیم نحوه ضبط DVR هایک ویژن تعداد فریم ها را بر روی 15 فریم در هر ثانیه می گذارند. زیرا هرچه تعداد فریم ها بیشتر باشد فضای بیشتری را اشغال خواهند نمود.

مدت زمان مناسب برای نگه داری تصاویر ضبط شده در سیستم های مداربسته چقدر است؟

این سوال پاسخ دقیقی ندارد و بستگی به نیاز کاربر دارد.  برای مثال یک سری از مشاغل هستند که برای گرفتن جواز یا راه اندازی یا ادامه کار زمان مشخصی از طرف صنف آنها برای نگه داری تصاویر تعیین می شود. برای مثال در پمپ بنزین ها حداقل باید تصاویر دو ماه گذشته به صورت ضبط شده موجود باشد. و یا کسب و کارهایی مانند طلافروش برای مثال تا 6 ماه نیاز داشته باشند که تصاویر ضبط شده را نگه داری کنند. اما معمولا به صورت تقریبی این زمان برای ساختمان های مسکونی حدود دو هفته تا یک ماه، برای مغازه ها یک تا دو ماه و برای کاخانجات یک تا سه ماه است. برای مثال شما کاربری رو تصور کنید که ویلایی در خارج از شهر داشته و هر 4 ماه یکبار به آن سر می زند. پس طبیعتا هاردی که انتخاب می کنید باید بتواند حداقال برای 4 ماه ظرفیت ذخیره سازی داشته باشد.

دوربین های مدار بسته TurboHD هایک ویژن

دوربین های مدار بسته تحت شبکه هایک ویژن

دوربین های مدار بسته آنالوگ هایک ویژن